Dlaczego warto inwestować w zielone ściany?
Niezwykle piękny, naturalny wygląd i korzyści jakie niesie ze sobą instalacja zielonych ścian sprawiają, że są one coraz chętniej wykorzystywane zarówno w budynkach biurowych, jak i hotelowych i rekreacyjnych. Przedstawiamy 5 konkretnych argumentów świadczących o tym, że warto inwestować w zielone rozwiązania.
Poprawiają kondycję fizyczną i psychiczną
Wpływają pozytywnie nie tylko na nasze samopoczucie – otaczanie się nimi redukuje stres, koi nerwy i pomaga w zwiększaniu koncentracji. Badania naukowe wskazują również, że rośliny inspirują i czynią ludzi, którzy wśród nich przebywają szczęśliwszymi!
Mają także realny wpływ na nasze zdrowie fizyczne. Rośliny poprawiają jakość powietrza – zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynków – utrzymują jego optymalną wilgotność i filtrują je oczyszczając z lotnych związków organicznych takich jak: formaldehyd, występujący m.in. w workach na śmieci, wykładzinach podłogowych, klejach i meblach; aceton, amoniak, toluen i ksylen – gazów, które powstają podczas pracy drukarki. Zielone rozwiązania pomagają również utrzymać odpowiednią wilgotność powietrza, co pomaga minimalizować i łagodzić skutki szkodliwego działania systemów klimatyzacyjnych.
Idealne na zewnątrz i do wewnątrz
Zielone ściany to ozdoby, które nie tylko zawsze są niepowtarzalne, ale dają również szerokie możliwości aranżacyjne. Konstrukcja zielonej ściany jest bardzo lekka – jeden metr kwadratowy waży nie więcej niż 50 kg, a kolorystyka i struktura kompozycji pozwalają na dowolne kształtowanie ich stylu. Doskonale sprawdzają się zarówno w miejscach wyeksponowanych na silne działanie słońca, jak i tam, gdzie ono w ogóle nie dochodzi – np. w suterenach lub piwnicach, a dzięki zastosowaniu automatycznego systemu nawadniania nie trzeba pamiętać o podlewaniu. Doskonale sprawdzają się również tam, gdzie nie ma miejsca na roślinność w donicach – w małych wnętrzach lub wąskich ulicach czy pasażach.
Pozytywnie wpływają na rozwój dzieci
Kontakt z zieleni nie tylko wspiera i poprawia funkcjonowanie poznawcze, ale także pomaga rozładować stres, wyciszyć emocje i inspirować do kreatywnego myślenia. Badania przeprowadzone wśród uczniów, to kolejny dowód na korzystny wpływ zielonych ścian na osoby przebywające w ich otoczeniu. Jeden z eksperymentów, zorganizowany w dwóch holenderskich szkołach, wykazał m.in., że dzieci uczące się w klasach z zieloną ścianą poprawiły swoje wyniki w teście dotyczącym selektywnej uwagi, były też bardziej zadowolone z wyglądu sali, w której odbywały się zajęcia. Z kolei tajwańscy gimnazjaliści uczący się w klasach z roślinami zdecydowanie rzadziej od uczniów z klas bez roślin wykazywali negatywne zachowania, byli też bardziej zadowoleni, życzliwi i przyjaźni, a także mieli znacznie mniej dni chorobowych.
Korzystnie wpływają na wizerunek firmy i podnoszą produktywność pracowników
Inwestowanie w zielone rozwiązania to nie tylko modny dodatek w przestrzeniach biznesowych. To także odpowiedź na oczekiwania jakie przed firmami stawia rozwój zgodny z ekologicznymi trendami. Inwestycja w zieleń jest również dowodem na społeczną odpowiedzialność biznesu, troskę o środowisko, pracowników i zrównoważony rozwój. Gwarantują również dodatkowe punkty w ocenie ekologiczności budynku do certyfikacji LEED i BREEAM. Ponadto, badania naukowców dowodzą, że biura wzbogacone o rośliny – np. w formie zielonych ścian – zwiększają również zadowolenie przebywających w nich pracowników i zwiększają ich efektywność nawet o 15 procent.
Proekologiczne i proekonomiczne rozwiązanie
Poprawiają też efektywność energetyczną budynków – na zewnątrz stanowią naturalną barierą dla wiatru oraz zatrzymują ciepło, wewnątrz – latem potrafią obniżyć temperaturę w pomieszczeniu nawet o 4 do 6 stopni Celsjusza. Zimą zewnętrzne kompozycje stanowią doskonałą dodatkową izolację, natomiast latem – naturalnie chłodzą nie tylko budynek, ale też chronią strukturę budynku przed promieniowaniem ultrafioletowym i redukują poziom hałasu, odbijając fale dźwiękowe. Są również niezwykle pomocne w zarządzaniu wodą burzową: powoli ją uwalniając, zmniejszając zużycie energii na chłodzenie, poprawiając jakość powietrza i wody poprzez filtrowanie zanieczyszczeń i zużywanie CO2.
-
Dlaczego zrównoważone budownictwo to przyszłość: Rola zielonych ścian w kreowaniu odpowiedzialnych inwestycji
-
Jak zielone ściany wpływają na certyfikaty ekologiczne budynków (LEED, BREEAM)
-
Ściana z roślin w mieszkaniu – wszystko, co musisz wiedzieć