Rośliny w hotelach i restauracjach – korzyści zdrowotne i wizerunkowe
Zieleń w najbliższym otoczeniu człowieka ma liczne właściwości zdrowotne, wpływa na samopoczucie i zdolność do regeneracji sił. Rośliny i ich aranżacje wspomagają więc skuteczny wypoczynek. Otoczenie roślinami wspomaga także umiejętność skupienia. Podczas spotkań lub konferencji zielone ściany lub żywe zielone obrazy mogą być doskonałym inhibitorem atmosfery sprzyjającej skutecznym rozmowom biznesowym.
W przestrzeni hotelowego lobby, patio lub restauracji rośliny pomagają ograniczyć hałas, oczyszczają powietrze, pozwalają odpocząć oczom i koją nerwy. Przy tym wszystkim stanowią także doskonały elementem aranżacji. Roślinność wprowadza do wnętrz świeżość i życie. Jest symbolem dynamizmu, chęci do działania i wolności. Profesjonalnie założona i utrzymana zieleń oraz jej kompozycje to prestiżowy element aranżacji, wykończenia wnętrz i designu w przestrzeniach hotelowych.
Otoczenie roślinami wspomaga także umiejętność skupienia. Podczas spotkań lub konferencji zielone ściany lub żywe zielone obrazy mogą być doskonałym inhibitorem atmosfery sprzyjającej skutecznym rozmowom biznesowym.
Zieleń równoważy wystrój i wprowadza harmonię
Wyjątkową rolę zieleń spełnia także w restauracjach, gdzie równoważy wystrój i wprowadza harmonię, wyciszając gwar. Jest bardzo stylowym i estetycznym elementem aranżacji. Zieleń wizualnie ożywia i odświeża przestrzeń. Kiedy staje się jednocześnie elementem ozdobnym – otrzymuje dodatkową funkcję. Jej odcienie, gra struktury ze światłem i bogactwo formy to nieskończone źródło inspiracji i możliwość dla architektów przestrzeni i artystów. Dla gości zaś jest to element poprawiający odbiór, a więc i ocenę obiektu oraz usług w nich świadczonych – zarówno hotelowych jak i restauracyjnych.
Jak zielona przestrzeń działa na naszą podświadomość
Dodatkową wartością w przestrzeniach komercyjnych są sygnały podprogowe wysyłane przez elementy aranżacyjne. Umysł jest podatny na sugestie i często bazuje na wrażeniach. Dzieje się tak, ponieważ w sposób naturalny mózg wybiera drogę na skróty, doszukując się w swoim otoczeniu schematów. Dzięki temu może się skupić na świadomych procesach myślenia, bez rozpraszania się na ciągłą interpretację sygnałów tła.
Ten sam mechanizm powoduje, że np. biały obrus jest przez naszą podświadomość utożsamiany z czystym stołem i traktowany jako zapowiedź starannie przygotowanego posiłku. Te skróty powodują, że wykorzystanie dobrze zaaranżowanej żywej zieleni pozwala osiągnąć dodatkowe wrażenie – nie tylko elegancji i piękna, ale także wolności, przestrzeni, lekkości oraz profesjonalizmu i odpowiedzialności.
Zielone żyjące obrazy lub zielone ściany to także niezwykłe obiekty sztuki. Zróżnicowana wrażliwość artystyczna obserwatorów pozwala odczytać w nich różnorodną symbolikę. Zawsze jednak odbierany jest jej dodatkowy przekaz – otwartości, życia w zgodzie z naturą, jej rytmem i prawami. A przynajmniej – dążenia do tego ideału, tak docenianego współcześnie we wszystkich nurtach eko. Żyjące obrazy to piękne elementy aranżacji, które wywierają duże wrażenie i w niezwykły sposób definiują przestrzeń, w której się pojawiają.
Fot. Realizacje Hadart Polska
-
Czym jest budownictwo zrównoważone?
-
Certyfikat GREENPASS – Zielony Certyfikat dla Zrównoważonego Rozwoju
-
Jak zielone ściany wpływają na wartość nieruchomości – przewodnik dla inwestorów