Wyjątkowe wcielenia roślinnej codzienności – różne oblicza traw
Zarówno w założeniach ogrodowych, jak i wśród bujnej, naturalnej zieleni spotykamy niezliczone gatunki roślin, które zachwycają kolorami czy egzotyką kształtów. Niektóre z nich mogą wydawać się zwykłe, codzienne, mijane po drodze – tymczasem ich świat jest bardzo bogaty, a ich siła tkwi właśnie w tej pozornej zwyczajności.
Pierwsze skojarzenie trawy z zielonymi połaciami trawników – zawdzięczamy architekturze miast. To szybkie i łatwe rozwiązanie dla dużych powierzchni. Przez dziesięciolecia wychowywano również amatorów trawników angielskich – czyli tych jednolitych, perfekcyjnie przystrzyżonych na równą długość i o żywozielonej barwie. Taka powierzchnia nadal jest uważana za wyraźny sygnał zadbanej przestrzeni. Zmienia się jednak postrzeganie możliwości, jakie między innymi w aranżacji przestrzeni dają różne gatunki traw.
Dziesiątki tysięcy gatunków – bogaty świat traw
Trawy, czyli rośliny wiechlinowate, to faktycznie cała rodzina roślin, która tylko w Polsce ma swoich przedstawicieli w ponad 150 rożnych gatunkach, a na świecie – ponad 11 tysięcy. Pod względem botanicznym traktowane są jako główny komponent formacji trawiastych, łąk i pastwisk. Różnią się między sobą wyglądem, pochodzeniem, wymaganiami uprawnymi, a także – zastosowaniem. Wiedza dotycząca tych formacji jest tak szeroka, że stanowi odrębną dziedzinę nauki, wchodzącą w skład łąkoznawstwa.
Do rodziny traw należą także kluczowe dla człowieka rośliny uprawne, takie jak zboża. Pszenica, owies, żyto czy ryż to trawy z bogatymi w węglowodany ziarnami zawartymi w kwiatostanie popularnie nazywanym kłosem. Wszystkie z wymienionych zbóż, a także wiele innych, są trawami o niebagatelnym znaczeniu dla gospodarki i społeczeństwa.
Trawy – bohaterzy łąk i ogrodów
Ważną grupą są wszystkie trawy szeroko wykorzystywane w ogrodnictwie. Wśród nich wyróżnić można właśnie trawy łąkowe, pospolite (trawnikowe) oraz trawy ozdobne. Zarówno wśród traw pospolitych, jak i ozdobnych, bogactwo gatunków może powodować wrażenie, że wiele z nich jest do siebie podobnych. Różnią się jednak wyglądem, wytrzymałością, mają inną tolerancję na temperatury czy światło słoneczne, a także na… deptanie.
Trawy łąkowe to gatunki, które powszechnie można spotkać na obrzeżach lasów, polanach czy pastwiskach. Część z nich jest szczególnie lubiana przez bydło hodowlane. Niektóre z nich kwitną, co jest dodatkowym walorem estetycznym w przydomowych ogrodach. Popularniejsze gatunki, takie jak kostrzewa czerwona lub wiechlina łąkowa, dobrze znoszą niekorzystne warunki atmosferyczne i są bardzo wytrzymałe na deptanie – świetnie sprawdzają się więc także na terenach rekreacyjnych.
Trawnik nie zawsze jednolity – alternatywy
Wraz z nasileniem działań proekologicznych na terenach miejskich, w tym przede wszystkim tych sprzyjających bioróżnorodności, w ostatnich latach promuje się łąki kwietne w miastach. Tam właśnie najczęściej spotykamy przegląd gatunków traw łąkowych – są różnorodne, kolorowe i sprzyjają regulowaniu retencji wód. Stanowią też doskonałe schronienie dla owadów zapylających, które potrzebują wyjątkowej ochrony. Ciekawą i ważną alternatywą dla tradycyjnych trawników są także trawniki bazujące na koniczynie.
Nie deptać trawników
Trawy pospolite, wykorzystywane na standardowych trawnikach, stanowią zazwyczaj mieszanki nasion różnych gatunków dostosowanych do danych warunków atmosferycznych. Duże znaczenie przy wyborze takich traw ma rodzaj oraz pH gleby, a także nasłonecznienie. Jednym z popularniejszych gatunków spotykanych w ogrodach jest między innymi życica trwała, która stanowi wytrzymałe podłoże do częstego użytkowania, a przy tym charakteryzuje się szybkim wzrostem.
Dzięki znajomości tych zagadnień, można odpowiednio dobrać gatunki traw do danej przestrzeni nie tylko pod względem walorów wizualnych, ale także funkcjonalnych – w tym ich cech wytrzymałościowych, czy też wymogów odnośnie późniejszej pielęgnacji.
Trawy ozdobne
Grupą traw, która zdobyła wyjątkową popularność, są trawy ozdobne. Ich różnorodne struktury, budowa i kolorystyka przynoszą na myśl raczej atrakcyjność egzotycznych kwiatów niż rośliny ze zwykłego trawnika. O ich chętnym wykorzystaniu w projektach wielu stylów decyduje ich wizualna atrakcyjność, stosunkowa łatwość uprawy i duże możliwości aranżacyjne, które dają łatwo dostępne gatunki wielu traw, także egzotycznych. To odrębny, fascynujący temat dotyczący tej grupy roślin.
Od zwykłych trawników, przez łąki i ogrody, po pola uprawne, nowocześnie aranżowane tarasy i miejskie założenia zieleni, także w centrach biznesowych – trawy występują wszędzie. Ich różnorodność to nie tylko zróżnicowane cechy wizualne, ale także wiele korzyści dla środowiska i zastosowań dla człowieka.
-
Mobilny ogród wertykalny: Jakie są jego zalety?
-
Ogród wertykalny na tarasie: jak go zaaranżować?
-
Gdzie znajdują zastosowanie wertykalne ogrody?