Well Health Safety Rating – co to jest i na czym polega?
Zagrożenia dla zdrowia wynikające z pandemii COVID-19, a także rosnące potrzeby w obszarze poprawy komfortu życia, pracy czy lepszego samopoczucia – wymuszają na deweloperach, architektach i zarządcach nieruchomości zmianę dotychczasowych standardów. Wiele prestiżowych inwestycji i nowoczesnych obiektów aspiruje do uzyskania certyfikatu Well Health Safety Rating. O co dokładnie chodzi?
Czym dokładnie jest Well Health Safety?
Well Health Safety Rating to ogólnoświatowy system oceny szeroko rozumianego bezpieczeństwa w budynkach i komfortu dla jego użytkowników. Dzięki niemu, możliwe jest stwierdzenie czy rozwiązania stosowane w danym obiekcie minimalizują zagrożenia związane np. z COVID-19 oraz czy pozytywnie wpływają na ogólne samopoczucie korzystających z niego osób.
Budynki, które czynią starania o certyfikat Well Health Safety Rating są oceniane w następujących obszarach:
- założenia w zakresie utrzymywania czystości i dezynfekcji,
- procedury w sytuacjach awaryjnych,
- troska o odpowiednią jakość wody i powietrza,
- dostępność opieki medycznej,
- aktywność interesariuszy i ogólna komunikacja.
Certyfikat Well HSR przyznawany jest przez renomowaną i niezależną organizację Well Building Institute ze Stanów Zjednoczonych.
Co daje certyfikat Well Health Safety Rating i kto może się o niego ubiegać?
Certyfikat Well Health Safety Rating zwiększa poziom poczucia bezpieczeństwa użytkowników budynku. Okazuje się, że czynnik ten zyskał na znaczeniu w czasie trwania pandemii i obok kryterium funkcjonalności, lokalizacji czy infrastruktury towarzyszącej – jest często brany pod uwagę przy wyborze miejsca zamieszkania, pracy lub obiektów usługowych.
O odznakę Well Health Safety Rating mogą się ubiegać zarówno nowo powstające, jak też istniejące obiekty. Ten prestiżowy certyfikat mogą uzyskać budynki o różnych funkcjach, m.in. obiekty biurowe, hotelowe, mieszkalne, handlowe, magazynowe, przemysłowe, rozrywkowe oraz sportowe.
-
Czym jest budownictwo zrównoważone?
-
Certyfikat GREENPASS – Zielony Certyfikat dla Zrównoważonego Rozwoju
-
Jak zielone ściany wpływają na wartość nieruchomości – przewodnik dla inwestorów