Strategiczna rola i funkcje drzew w miastach
Dynamiczny rozwój miast i związana z nim rozbudowa infrastruktury, wiążą się zazwyczaj z sukcesywnym zawłaszczaniem terenów zielonych i zmniejszaniem liczby drzew. Wieloletnia obserwacja tego zjawiska, a przede wszystkim skutków likwidacji drzew, nakazała zmianę tradycyjnego podejścia na rzecz wdrażania rozwiązań z obszaru zrównoważonego rozwoju. Jednym z założeń wielkomiejskich inwestycji, jest dziś uwzględnianie strategicznej roli drzew w prawidłowym funkcjonowaniu każdego miasta. Jakie są najważniejsze funkcje drzew i dlaczego są tak istotne dla miasta?
Drzewa poprawiają jakość powietrza
Drzewa „dbają” o odpowiedni standard powietrza nie tylko w miastach. W zatłoczonych lokalizacjach, o dużym nagromadzeniu zanieczyszczeń – związanych z transportem drogowym czy ogrzewaniem – najbardziej docenia się jednak ich wpływ na jakość powietrza. Drzewa pochłaniają dwutlenek węgla i w procesie fotosyntezy zamieniają go na tlen. Oczyszczająca powietrze funkcja drzew sprawia, że mieszkańcy dużych miast nie są skazani na smog i znacznie rzadziej zapadają na choroby układu oddechowego
Drzewa skutecznie redukują poziom hałasu
Wielkomiejski zgiełk niekorzystnie wpływa na zdrowie, zaburza również koncentrację, a co za tym idzie – osłabia efektywność codziennego funkcjonowania. Hałas potęguje uczucie zmęczenia oraz utrudnia regeneracyjny odpoczynek. Obecność drzew sprawia, że uciążliwość hałasu jest znacznie mniejsza, dlatego często można zaobserwować szpaler zieleni wzdłuż trasy drogowej, który odgradza budynki mieszkalne od szumu pojazdów.
Retencyjne funkcje drzew w miastach
Duża koncentracja asfaltowych traktów oraz infrastruktury betonowej w mieście – niejednokrotnie przyczyniała się do wystąpienia lokalnych podtopień podczas letnich nawałnic. Tereny zielone z drzewami pełnią rolę naturalnych zbiorników retencyjnych, bowiem magazynują i bezpiecznie odprowadzają wody opadowe w głąb gleby. Dzięki obecności drzew, można uniknąć kosztownych modernizacji bądź ograniczyć koszty budowy kanalizacji deszczowej.
Przyjazny mikroklimat w otoczeniu drzew
W okresie upałów, drzewa przynoszą orzeźwiający chłód, dają cień i ochronę przed intensywnym nasłonecznieniem. W zimie drzewa stanowią skuteczną barierę przed wiatrem, ograniczając jego niszczycielską siłę, a także wychładzanie budynków, co pozytywnie wpływa na rachunki za ogrzewanie. Drzewa są też naturalnym siedliskiem ptaków, dzięki czemu mieszkańcy miast mogą relaksować się w parkach w otoczeniu zieleni i przy akompaniamencie „skrzydlatej fauny”.
Strategiczne funkcje drzew i bezcenne korzyści wynikające z otaczania się zielenią są coraz częściej doceniane zarówno przez władze miast, jak i deweloperów, którzy chętnie inwestują w zachowanie lub tworzenie terenów zielonych. Osiedla, centra biznesowe czy też ośrodki rekreacyjne położone w sąsiedztwie zieleni cieszą się największym zainteresowanie ze strony osób poszukujących idealnego domu, mieszkania lub miejsca pracy.
Fot. Realizacja Hadart
-
Mobilny ogród wertykalny: Jakie są jego zalety?
-
Ogród wertykalny na tarasie: jak go zaaranżować?
-
Gdzie znajdują zastosowanie wertykalne ogrody?