Pozwólmy odrodzić się naturze

Rozwój cywilizacyjny i dziesiątki lat betonowania przestrzeni miast przyniosły bolesne dla ich mieszkańców skutki. Nieprzystosowana infrastruktura i błędy koncepcyjne, wynikające częściowo z próżności człowieka jako gatunku, który wyrządza w środowisku naturalnym tak wiele szkód – zaczynają się mścić.
Regularne podtopienia w miastach i niewydolność systemów kanalizacyjnych naprzemiennie z upałami i suszami, stają się codziennością mieszkańców miast. W ślad za rozwojem betonowych pustyń nastąpiło faktyczne wyjałowienie biologiczne środowiska na terenach zurbanizowanych. Oczekujemy teraz równowagi tam, gdzie sami ją systematycznie niszczyliśmy przez dekady.
Wraz z nasileniem zjawisk niekorzystnych dla człowieka, których przyczyny tkwią w naruszeniu naturalnej równowagi – coraz uważniej przyglądamy się swoim działaniom. Zrównoważony rozwój i ekologiczne wybory prowadzą nas często do rozwiązań najprostszych, bo te właśnie okazują się nierzadko także najbardziej efektywne.
Wszechobecna betonowo-asfaltowa zabudowa bywa funkcjonalna i ułatwia komunikację, jednak w zderzeniu z siłą natury – staje się bezsilna. Ograniczanie terenów zielonych w prostej linii prowadzi do powszechnych w dużych miastach podtopień, ponieważ bez wsparcia naturalnej retencji, instalacje kanalizacji deszczowej nie są w stanie sprostać płynnemu odprowadzaniu wód opadowych. Łąki kwietne posiadają olbrzymią zdolność retencyjną, dzięki czemu potrafią magazynować i sprawnie odprowadzać znaczne ilości wody, odciążając sieci.
Bogactwo traw i kwiatów, a przede wszystkim brak ingerencji człowieka (np. koszenia) – sprzyja rozwojowi życia, będąc oazą dla motyli, ptaków i innych pożytecznych stworzeń, w tym pszczół.
Specyficzny mikroklimat, jaki powstaje wokół łąk kwietnych, chłodzi otoczenie i oczyszcza powietrze, a sam widok ukwieconych przestrzeni – działa ożywczo oraz poprawia samopoczucie. Co ciekawe, naturalna zieleń jest doskonałym pochłaniaczem i neutralizatorem miejskiego zgiełku.
Każdy, nawet najmniejszy krok lokalnej społeczności, świadomy wybór mieszkańców osiedla, właścicieli nieruchomości czy zarządców przestrzeni komercyjnych ma ogromne znaczenie. Można wybrać rozwiązanie, które jest jednocześnie dobre i piękne. Łąki kwietne w miastach to więc nie tylko enklawy piękna, ale też zalążki zmiany, której wszyscy potrzebujemy teraz bardziej niż kiedykolwiek.
-
Zielone ściany w budynkach historycznych: Jak łączyć nowoczesność z tradycją
-
Rośliny żywe czy sztuczne – dlaczego prawdziwa zieleń jest najlepszym rozwiązaniem?
-
Hortiterapia – wpływ roślin na nasze życie