Miododajne rośliny pożytkowe w mieście
Kolorowe klomby, zielone skwery, wielobarwne kwietne łąki, na których rosną miododajne rośliny pożytkowe – to coraz częstszy obrazek cieszący oczy mieszkańców miast. Miejskie tereny zielone, to nie tylko względy estetyki czy okazja do wypoczynku na świeżym powietrzu, ale również wyraz troski o pszczoły.
Dlaczego sadzenie roślin pożytkowych jest takie ważne?
Zjawisko wymierania pszczół, które są ważnym elementem naszego ekosystemu, postępuje w zastraszającym tempie. Pszczoły oraz inne owady zapylające zapewniają ok. 75 proc. światowej produkcji żywności, łatwo więc wyobrazić sobie konsekwencje związane z ich wyginięciem – bez nich rośliny nie mogłyby kwitnąć i wydawać plonów.
Coraz więcej miast stawia na innowacyjne rozwiązania ukierunkowane na ratowanie pszczół. Popularne są miejskie pasieki, domki dla owadów czy ule umieszczane na dachach budynków. Kluczowe jest jednak zapewnienie pszczołom pokarmu i jednocześnie surowca do produkcji uwielbianego przez większość miodu, jakim jest nektar, spadź oraz pyłek kwiatowy. Z tego powodu, na terenach miejskich sadzi się więcej, niż dotychczas drzew i krzewów oraz urządza się piękne klomby czy kwietne łąki. Oprócz niewątpliwych walorów estetycznych i relaksacyjnych, tego typu inwestycje pozwalają na ratowanie miejskich pszczół.
Popularne miododajne rośliny pożytkowe w mieście
Miododajne rośliny (pożytkowe), bo to właśnie one dostarczają pszczołom najwięcej pożywienia, odznaczają się wyjątkowo barwnymi i wonnymi kwiatami.
Jeśli chodzi o drzewa, to do najpopularniejszych gatunków miododajnych, jakie często spotyka się w mieście, należą lipa szerokolistna, klon jawor oraz robinia akacjowa. Wśród krzewów na uwagę zasługuje urokliwa pęcherznica kalinolistna, a także widowiskowy tamaryszek. Na miejskich klombach i skwerowych rabatach często widuje się krokusy, natomiast bardzo miododajny chaber bławatek, który kwitnie od maja do września – to jedna z wielu roślin, jakie można spotkać na łąkach kwietnych.
-
Czym jest budownictwo zrównoważone?
-
Certyfikat GREENPASS – Zielony Certyfikat dla Zrównoważonego Rozwoju
-
Jak zielone ściany wpływają na wartość nieruchomości – przewodnik dla inwestorów