Dlaczego warto sadzić duże drzewa?
wprowadzenie
Czy zastanawialiście się Państwo dlaczego warto wprowadzać duże drzewa do projektu? Co rekompensuje koszt posadzenia dużego, ukształtowanego drzewa? Jaką rolę odgrywają drzewa w mieście, gdzie jakość powietrza pozostawia wiele do życzenia, podobnie jak wyższa temperatura, którą kumulują silnie zurbanizowane przestrzenie?
Czy rozmiar ma znaczenie?
W inwestycjach często koszty wpływają na ostateczną decyzję przy zakupie nasadzeń. Przy nowych realizacjach, czy to deweloperskich, czy drogowych, możemy napotkać młode sadzonki drzew dorastające do jednego, czasem półtora metra wysokości. Natomiast drzewa ukształtowane, wieloletnie stanowią wciąż wyjątek, a jeśli się pojawiają, to stają się wyróżnikiem. Dodatkowo duże drzewo to efekt natychmiastowy, nie trzeba czekać wielu lat na wykształcenie się ładnej korony, czy zapewnienie cienia w mieście.
Drzewa powyżej 5 metrów wysokości są często wykorzystywanym elementem w folderach promocyjnych czy przekazie reklamowym. Dlaczego tak jest? W przypadku drzew rozmiar ma znaczenie. Mamy tu do czynienia z dwoma poziomami odbioru. Racjonalny, gdyż im drzewo większe, tym jego zdolności do produkcji tlenu czy magazynowania węgla wzrasta. Drugim jest poziom sensualno-estetyczny. Drzewa z ukształtowaną koroną, tak zwane duże, stają się widocznym elementem krajobrazu miejskiego. To również żywy organizm oraz miejsce odpoczynku dla wielu gatunków zwierząt, w tym ptaków, które w okresie wiosenno-letnim potrafią swym śpiewem wprowadzać harmonię, tak poszukiwaną w kontrze do ulicznego zgiełku.
Oddziaływanie na ekosystem
Wpływ dużych drzew na ekosystem jest zróżnicowany:
-
Produkcja tlenu: Drzewa są jednymi z najważniejszych producentów tlenu na Ziemi poprzez fotosyntezę. Duże drzewa mogą produkować duże ilości tlenu, co jest warunkiem życia.
-
Wiązanie dwutlenku węgla: Drzewa są również ważnymi magazynami węgla. Poprzez fotosyntezę, pobierają dwutlenek węgla z atmosfery i przechowują go w swojej tkance. Duże drzewa przechowują znacznie więcej węgla niż małe, co oznacza, że są one istotnymi składnikami w walce z globalnym ociepleniem.
-
Ochrona gleby: Korzenie dużych drzew pomagają utrzymać ziemię na swoim miejscu, co pomaga zapobiegać erozji gleby. Ponadto, opadające liście i gałęzie drzew dostarczają składniki odżywcze do gleby, co jest ważne dla zdrowego wzrostu roślin. Opadające liście często stają się naturalny termoizolatorem i ostoją dla wielu gatunków zwierząt w okresie zimowym, takich jak chociażby jeże.
-
Środowisko życia dla zwierząt: Duże drzewa są domem dla wielu gatunków zwierząt, w tym ssaków, ptaków, gadów i owadów. Drzewa zapewniają pożywienie i ochronę przed drapieżnikami.
-
Obniżanie temperatury: w okresie letnim drzewa tworzą mikroklimat zacieniając nagrzewające się powierzchnie o kilkanaście stopni Celsjusza. Powstrzymują zarówno powierzchnie betonowe, jak i asfaltowe przed nadmiernym nagrzewaniem się.
Jakie drzewa do miasta?
Wybór gatunków drzew do sadzenia w mieście powinien być przemyślany, ponieważ będą musiały radzić sobie z różnymi wyzwaniami, takimi jak zanieczyszczenia powietrza, ograniczona przestrzeń korzeniowa czy brak wody. Lista gatunków jest bardzo długa i nie będziemy jej w tym tekście przytaczać. Po więcej informacji na temat polecanych gatunków drzew zapraszamy na stronę firmy Made In Forest, która specjalizuje się w sprzedaży zieleni wysokiej oraz jej transporcie na teren inwestycji.
Ważne, aby drzewa były dobierane z myślą o nasłonecznieniu w docelowej przestrzeni oraz uwzględniały zmienny klimat. Rozwiązaniem w przypadku niewielkiej przestrzeni są dostępne na rynku systemy antykompresyjne, które zabezpieczają korzenie przed nadmiernym naciskiem oraz zapobiegają odkształcaniu się gruntu, co wpływa korzystnie zarówno na drzewo jak i na sąsiadującą z nim nawierzchnię. Duże drzewa to także cień, który doceniamy zwłaszcza w okresie lata, kiedy nie tylko samochody nagrzewają się do bardzo wysokiej temperatury, ale także chodniki oraz jezdnie. Powietrze pod koronami drzew może być nawet kilkanaście stopni chłodniejsze od tego na ulicy pozbawionej cieniai.
Koszty sadzenia dużych drzew, czyli takich których wysokość przekracza 5 metrów, są znaczne i mogą się wahać od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych za sztukę, zależnie od gatunku, obwodu i dostępności, jednakże wskazane wyżej zdolności drzew do fotosyntez, magazynowania węgla czy obniżania temperatury powietrza i gruntu, stają się wartością niemierzalną w żadnej z walut. Niewątpliwie wpływa to na nasze zdrowie oraz dobrostan całego ekosystemu. Zieleń wprowadzana w przemyślany sposób do miast może budować markę inwestycji oraz podnosić jej wartość rynkową w perspektywie (od)sprzedaży.
—-
i Wyniki eksperymentu społecznego przeprowadzonego na terenie Czechowic-Dziedzic w 2021 roku wskazały różnicę na poziomie 15-20 st. C między miejscami wybetonowanymi a zazielenionymi. Karoseria aut nagrzewała się przy blisko 30 st. C w cieniu do 77 st. C. Zob. W upalne dni “zabetonowane miejsca stają się patelnią” www.czecho.pl/wiadomosci/34051 data publikacji: 22 czerwca 2021.
-
Rośliny do biura – najlepsze kwiaty dla firm
-
10 korzyści z posiadania zielonej ściany w biurze
-
ESG – biznes z troską o środowisko naturalne i społeczne.