Odwiedź nas na Facebook'u!
022 353 52 76

Zielone dachy i zielone ściany a retencja wód – czyli jak zadomowić naturę w miastach

Zielone dachy i zielone ściany

Działalność człowieka ukierunkowana na postęp cywilizacyjny rzadko idzie w parze z poszanowaniem dla środowiska naturalnego, a przynajmniej – tak było dotychczas. Dynamiczny rozwój i koncentracja aktywności naszej populacji w obszarach miejskich w dużej mierze odbywa się kosztem trenów zielonych, które zastępuje asfalt, kostka czy beton. Dodatkowo takie zjawiska jak ocieplanie się klimatu, potęgowane przez wzmożoną emisję dwutlenku węgla do atmosfery, powodują coraz częstsze występowanie anomalii pogodowych, w tym gwałtownych i intensywnych opadów deszczu.

Ekologiczne koszty rozwoju cywilizacyjnego

Silne zagęszczenie wielkomiejskiej zabudowy i utwardzanie terenu przyczynia się do nagminnych podtopień, ponieważ przeciążone sieci kanalizacji deszczowej nie są w stanie odebrać tak dużego nadmiaru wody w krótkim czasie. Ponieważ brakuje naturalnego drenażu powierzchni, wszystkie gwałtowne opady oznaczają przeciążenie sieci. Paradoksalnie z odsieczą nadchodzi właśnie uciemiężona przez ludzi przyroda.

Ratunkiem jest bowiem między innymi zdolność zielonych obszarów do naturalnej retencji wód – na przykład za pośrednictwem elementów eko-infrastruktury takich jak parki i łąki miejskie, a także tych charakterystycznych dla nowoczesnej architektury miast w postaci zielonych dachów czy zielonych ścian. Te powierzchnie są żywymi stacjami gromadzenia i retencji wód – także opadowych. Stosowane w większym zagęszczeniu w tkance miasta, stanowią istotną część systemu stabilizacji środowiska.

Żywa zieleń – dobra siła kontrastu

Zazielenianie przestrzeni miejskiej to także krok w stronę bioróżnorodności, ale także szereg praktycznych korzyści osiąganych w krótkich horyzoncie czasowym. Takie rozwiązania wpływają też bowiem na oczyszczanie powietrza, izolację termiczną, estetykę oraz polepszenie samopoczucia człowieka, poprawiając ogólną ocenę jakości życia w mieście. Zielone ściany i dachy to konstrukcje, które bardzo często zdobywają rozgłos i popularność dzięki oryginalnemu wyglądowi i atrakcyjności wizualnej. Tajemnicą ich przyciągania jest siła kontrastu – zachwycają bowiem żywotną siłą natury, która tak uderzająco wyróżnia się na tle betonowej szarości.

Żywe zielone powierzchnie w nietypowych orientacjach, jako powierzchnie pionowe lub zwieńczające bryłę budynku, są też niezwykle atrakcyjnym akcentem, który idealnie uzupełnia nowoczesną architekturę. Ten piękniejszy wizerunek miast, gdzie materiały są szlachetne, linie proste i zrównoważone, a stylistyka minimalistyczna – to wręcz wymarzone okoliczności krajobrazowe do introdukcji zielonych ścian i dachów. Zróżnicowana struktura zieleni, możliwości aranżacyjne oraz ogrom korzyści środowiskowych, to nie tylko wspaniały efekt wizualny i promocyjny – ale także zwiększenie wartości inwestycji, także wprost, na przykład dzięki wymagającej zielonych inwestycji certyfikacji środowiskowej.

Jak zaaranżować zielone ściany i co one dają w praktyce?

Zagospodarowanie elewacji pod zabudowę z wykorzystaniem żywej roślinności nie należy do łatwych zadań, jednak towarzysząca tej koncepcji zdolność do gromadzenia wody przez zieleń, jest nie do przecenienia. Ponadto przy wykorzystaniu doświadczenia firm specjalizujących się w tych rozwiązaniach, przygotowanie i realizacja przebiegają bardzo szybko i sprawnie. Wskaźnik retencji zielonej ściany zależy od objętości jej fitomasy, czyli łodyg, liści, kwiatów, korzeni i gleby, które tworzą jej biologicznie aktywną powierzchnię.

Katalog roślin, które umieszcza się w kompozycjach zielonych ścian jest bardzo bogaty. Mamy do dyspozycji wiele struktur, odcieni i czasów kwitnienia. Tym samym tworzone w ten sposób zielone powierzchnie zachwycają swoją aktywnością przez cały rok. Ich przemiany cieszą efektem ozdobnym, a mikroświat stworzony w ich biologicznej tkance bez przerwy bierze udział w przemianach środowiskowych – wiążąc wody opadowe, regulując temperaturę i oczyszczając powietrze.

W uproszczenie, pod względem wizualnym, rośliny do stworzenia zielonej ściany można podzielić na trzy grupy pod względem ich kształtu i właściwości dalszego kształtowania, to rośliny:

  • posiadające zdolności pnące – liany, bluszcze, pnącza,

  • wymagające drobnej konstrukcji, aby się piąć – róże, wiciokrzewy,

  • oraz te bez zdolności pnących – paprocie, orchidee (ogrody wertykalne).

Zielona ściana, oprócz retencji, dzięki której ogranicza przepływ wód opadowych, wykazuje dobre właściwości izolacyjne dla wnętrza budynku, a jej aspekt wizualny oraz wytwarzany mikroklimat są nie do przecenienia. Żywe zielone ściany lub dachy stają się często także punktem charakterystycznym w orientacji miejskiej przestrzeni, zapadając tym samym w pamięć. To doskonała metoda promocji inwestycji, nieruchomości lub powiązanego przedsięwzięcia.

Jakie właściwości magazynowania wody mają zielone dachy?

Zielone dachy pełnią podobną rolę, do infrastruktury związanej z zielonymi ścianami, jednak ze względu na poziomą orientację o wykorzystywanie przewagi grawitacyjnej, wykazują się większą wydajnością. Najłatwiej zaaranżować zielone dachy na powierzchniach płaskich lub o niewielkich skosach. W zależności od potrzeb oraz możliwości, można zdecydować się na dwa warianty takiej eko-inwestycji:

  • wykonanie na dachu ogrodu, wymagającego jednak złożonych zabiegów pielęgnacyjnych,

  • stworzenie ekstensywnego dachu zielonego w specjalnym systemie EGR.

W przypadku EGR, co kluczowe, koszt utrzymania nie jest tak wysoki, a zielony dach komponuje się w oparciu o rośliny charakteryzujące się wysoką odpornością na suszę oraz zdolnością magazynowania wody. W zależności od zastosowanej technologii, można osiągnąć retencję na poziomie 50-70% oraz zdolność do absorpcji wody od 10 do 30 litrów/m2.

Miejskie oazy – szanuj i doceniaj zieleń!

Zielone ściany i zielone dachy są istotnym elementem w zarządzaniu wodami opadowymi na zindustrializowanym terenie. Pełnią także ważne funkcje w zakresie oczyszczania powietrza, sprzyjają wyciszeniu i tworzą przyjazny mikroklimat, dzięki czemu wpływają na poprawę komfortu życia ludzi.

Poza kwestiami wizerunkowymi i atrakcyjnością z punktu widzenia użytkowników danej przestrzeni, zielone ściany dachy są więc dosłownie i symbolicznie zielonymi punktami na mapie miast i mogą całkowicie zmienić obraz współczesnego życia w mieście pod kątem środowiskowym.

W kontekście degradacji środowiska i problemów będących jego konsekwencją, hasło „Szanuj zieleń” nabiera zupełnie innego wydźwięku i staje się synonimem nawoływania do szacunku do życia w ogóle i do człowieka, a więc – do nas samych. Szanuj, i doceniaj, zieleń!

 

Dowiedz się więcej: