Odwiedź nas na Facebook'u!
022 353 52 76

Zielony dach – oaza na betonowej pustyni

Zielony dach Hadart

Architekci i projektanci prześcigają się w oryginalnych aranżacjach przestrzeni – zarówno prywatnych, jak i miejskich. Aktualnie wiodącą tendencją w architekturze jest łączenie efektownych rozwiązań z funkcjonalnością, wraz z uwzględnianiem trendów ekologicznych i oczywiście optymalizacja kosztów – nie tylko finansowych, ale również materiałowych i środowiskowych. Przykładem tego typu aranżacji, scalającej w sobie kilka idei, są realizacje uwzględniające zielone dachy.

Ta niezwykle praktyczna, i piękna, koncepcja pozwala nie tylko zagospodarować nieużyteczną dotychczas powierzchnię, ale także stworzyć wartość dodaną dla nieruchomości i jej otoczenia w wielu aspektach.

Zielony dach – efektywne i efektowne rozwiązanie

Podczas projektowania zielonego dachu, czyli pokrycia go roślinnością, ogranicza nas tylko wyobraźnia. Można zdecydować się jedynie na poszycie w formie trawnika, ale prawdziwie hipnotyzujące są kompozycje oparte na zróżnicowanej szacie roślinnej. Niezwykły efekt przynosi profesjonalny dobór takich gatunków roślin, które charakteryzują się różnorodnym i zmiennym wybarwieniem sezonowym. Wówczas osiągnięty efekt jest zwielokrotniony dynamiką zachodzących zmian. W zależności od lokalizacji oraz warunków należy dobrać także rośliny najlepiej przystosowane zarówno do charakteru budynku, jak i zastanych parametrów między innymi takich jak nasłonecznienie.

Do stworzenia zielonego dachu warto zatrudnić fachowców – finalne zasadzenie roślin poprzedza bowiem całe spektrum specjalistycznych procedur technologicznych, związanych z układaniem kolejnych warstw materiałów. Żeby zieleń mogła cieszyć długie lata, należy jej zapewnić optymalne warunki – specjalne podłoże i jego konstrukcję oraz pozostałe niezbędne warunki m. in. dotyczące nawodnienia i nasłonecznienia czy też odwrotnie – ochrony przed nadmierną ekspozycją na promieniowanie.

Przy profesjonalnym wykonaniu efekt końcowy jest oszałamiający, a feeria form i barw potrafi zmienić oblicze budynku i jego okolicy. Może to być także wyjątkowy znak rozpoznawczy o dodatkowej wartości promocyjnej dla przestrzeni komercyjnych. Jednak zielone dachy tworzy się nie tylko ze względu na walor estetyczny.

Zielony dach – korzyści

Rozwiązanie jakim jest zielony dach to szeroka paleta praktycznych korzyści, wykraczających daleko poza estetykę czy ocenę wizualną. Zalety zielonych dachów można podzielić na kategorie walorów ekologicznych, ekonomicznych oraz prospołecznych. Wiele z nich należy do kilku kategorii jednocześnie. Wśród najistotniejszych zalet zielonego dachu, wymienić można m. in.:

Magazynowanie wody opadowej – gromadzenie deszczówki to funkcja warstwy roślinnej, podłoża oraz drenażu. Przekłada się to na ustabilizowanie poziomu wód gruntowych oraz brak ryzyka przeciążenia instalacji kanalizacyjnej (studzienek).

Aktywne oczyszczanie powietrza – redukcja pyłów zawieszonych i smogu oraz produkcja tlenu z przetwarzania dwutlenku węgla. To naturalna bariera dla zanieczyszczeń i filtry powietrza.

Obniżenie temperatury otoczenia – zdolność absorpcji światła słonecznego przez rośliny zielone pozwala na stworzenie specyficznego, chłodniejszego i bardziej przyjaznego mikroklimatu dla żywych organizmów (w tym dla człowieka). Wspomaga termoregulację budynku bez generowania dodatkowym kosztów.

Jednocześnie warstwa zielonego dachu stanowi świetną izolację termiczną – ma to bezpośredni wpływ na zmniejszenie kosztów za ogrzewanie.

Naturalna bariera akustyczna – zielona szata roślinna doskonale izoluje wnętrze budynku od niepożądanych dźwięków, ulicznego zgiełku czy hałasu. Zapobiega także wydostawaniu się odgłosów na zewnątrz.

Podwyższona żywotność poszycia dachu – roślinność ogranicza niszczenie pokrycia dachu przez czynniki zewnętrze, takie jak: nadmierne nasłonecznienie, grad, penetracja wody, duże wahania temperaturowe, wiatr itp.

Bioróżnorodność – powierzchnia zielonego dachu to naturalne środowisko dla bytowania owadów, ptaków oraz rozwoju różnych gatunków roślin. Wszystko to oddziałuje na dobre samopoczucie człowieka oraz sprzyja redukcji napięć i stresujących sytuacji. Wspomaga też tworzenie naturalnych ścieżek, którymi mogą się przemieszczać owady zapylające roślinność – jest to szczególnie ważne na terenach zurbanizowanych.

Naturalna ochrona przed rozprzestrzenianiem się ognia i dodatkowa ochrona przed skutkami uciążliwych upałów.

Zielone dachy – architektoniczne trendy, które staną się koniecznością?

W sytuacji, kiedy z naszego otoczenia sukcesywnie znikają kolejne połacie terenów zielonych, warto wziąć sprawy w swoje ręce i zdecydować się na zielony dach. Oprócz efektownego wyglądu, zielony dach niesie mnóstwo dodatkowych wartości, które poprawiają komfort życia, pozytywnie oddziałują na środowisko naturalne. Przynoszą także korzyści ekonomiczne – zarówno w zakresie bieżących oszczędności np. związanych z kosztami termoregulacji, jak i poprzez zwiększenie wartości rynkowej nieruchomości.

To atrakcyjne rozwiązanie jest dostępne nie tylko dla dużych inwestorów instytucjonalnych, ale także dla inwestorów prywatnych i staje się coraz bardziej popularne. Dostępna technologia pozwala zrealizować projekt zielonego dachu niezależnie od wielkości dostępnej przestrzeni dachowej, a niezbędne modyfikacje są wprowadzane do projektów wg indywidualnych potrzeb. W dobie nasilonych skutków zmian klimatycznych, zielone dachy stanowią kolejną grupę rozwiązań, które wykraczają poza modne trendy architektury, wpisując się w ideę zrównoważonego rozwoju.

Zobacz koniecznie:

Siedziba Mercedes-Benz Polska

Walka ze smogiem – oczyszczanie powietrza zimą

5 powodów, dla których warto inwestować w zielone ściany

Dlaczego potrzebna nam zieleń w miastach