Odwiedź nas na Facebook'u!
022 353 52 76

Zielone żyjące obrazy – niezwykła sztuka w przestrzeni hotelowej

Zyjące zielone obrazy

Wygląd hotelowego lobby, recepcji, sali konferencyjnej lub hotelowej restauracji to zaproszenie do wypoczynku, dobrego spędzenia czasu w podróży prywatnej lub służbowej. Aranżacja hotelowej przestrzeni z wykorzystaniem eleganckiej żywej zieleni to sygnał profesjonalizmu i zapowiedź staranności, jaką wykazują się gospodarze obiektu. Odpowiedni wystrój to także pozawerbalny sygnał dla gości – obietnica spełnienia ich różnorodnych potrzeb na najwyższym poziomie w czasie odpoczynku lub pracy w podróży.

Zieleń w najbliższym otoczeniu człowieka ma liczne właściwości zdrowotne, wpływa na samopoczucie i zdolność do regeneracji sił. Rośliny i ich aranżacje wspomagają więc skuteczny wypoczynek. Otoczenie roślinami wspomaga także umiejętność skupienia. Podczas spotkań lub konferencji zielone ściany lub żywe zielone obrazy mogą być doskonałym inhibitorem atmosfery sprzyjającej skutecznym rozmowom biznesowym.

W przestrzeni hotelowego lobby, patio lub restauracji żywe zielone obrazy pomagają ograniczyć hałas, oczyszczają powietrze, pozwalają odpocząć oczom i koją nerwy. Przy tym wszystkim stanowią także doskonały elementem aranżacji. Roślinność wprowadza do wnętrz świeżość i życie. Jest symbolem dynamizmu, chęci do działania i wolności. Profesjonalnie założona i utrzymana zieleń oraz jej kompozycje to prestiżowy element aranżacji, wykończenia wnętrz i designu w przestrzeniach hotelowych.

Wyjątkową rolę zieleń spełnia także w restauracjach, gdzie równoważy wystrój i wprowadza harmonię, wyciszając gwar. Jest bardzo stylowym i estetycznym elementem aranżacji. Zieleń wizualnie ożywia i odświeża przestrzeń. Kiedy staje się jednocześnie elementem ozdobnym – otrzymuje dodatkową funkcję. Jej odcienie, gra struktury ze światłem i bogactwo formy to nieskończone źródło inspiracji i możliwość dla architektów przestrzeni i artystów. Dla gości zaś jest to element poprawiający odbiór, a więc i ocenę obiektu oraz usług w nich świadczonych – zarówno hotelowych jak i restauracyjnych.

Kontakt ze sztuką – dlaczego otaczamy się obrazami

Umysł człowieka zawsze poszukuje punktu odniesienia. Wzrok zaś poszukuje mocnych akcentów przestrzeni, które określają jej styl. Dlatego w wystroju wnętrz zawsze wybiera się dominujący, wyraźny element. Jest on swojego rodzaju akcentem, który zawiera stylistyczne expose gospodarzy przestrzeni. W przestrzeniach komercyjnych potrzebę tę odzwierciedlają trendy w aranżacji. To ważny element zwłaszcza w przestrzeniach wspólnych obiektów hotelowych i konferencyjnych – ponieważ wizualnie sygnalizuje styl przestrzeni.

Silny akcent aranżacji zapowiada także atmosferę, która panuje w danej przestrzeni, wpływając na samopoczucie gości. Dlatego do pełnienia tej funkcji doskonałe są przedmioty sztuki oraz sztuki użytkowej – obrazy, rzeźby czy designerskie meble.

Popularność obrazów w hotelach wynika zarówno z wielości interpretacji, jakie mogą budzić, jak i z ich aspektu praktycznego – umieszczone na ścianach nie ograniczają przestrzeni, a skupiają wzrok. Obrazy to element, na który patrzymy często. Najchętniej wybierane są więc kompozycje, których dynamizm lub podatność na grę zmieniającego światła, pozwala odkrywać wiele, wciąż nowych znaczeń przy każdym spojrzeniu. W takiej roli doskonale sprawdzają się zielone żyjące obrazy, ściany z mchu lub ogrody wertykalne.

Schematy w przestrzeni – dodatkowa funkcja przedmiotów sztuki

Dodatkową wartością w przestrzeniach komercyjnych są sygnały podprogowe wysyłane przez elementy aranżacyjne. Umysł jest podatny na sugestie i często bazuje na wrażeniach. Dzieje się tak, ponieważ w sposób naturalny mózg wybiera drogę na skróty, doszukując się w swoim otoczeniu schematów. Dzięki temu może się skupić na świadomych procesach myślenia, bez rozpraszania się na ciągłą interpretację sygnałów tła.

Ten sam mechanizm powoduje, że np. biały obrus jest przez naszą podświadomość utożsamiany z czystym stołem i traktowany jako zapowiedź starannie przygotowanego posiłku. Te skróty powodują, że wykorzystanie dobrze zaaranżowanej żywej zieleni pozwala osiągnąć dodatkowe wrażenie – nie tylko elegancji i piękna, ale także wolności, przestrzeni, lekkości oraz profesjonalizmu i odpowiedzialności.

Zielone obrazy – sztuka, która żyje

Niezwykłym elementem w katalogu sztuki dostępnej dla przestrzeni biznesu – firm, biur, restauracji czy hoteli jest sztuka żywa. Połączenie cech zieleni i funkcji obrazu tworzy unikalne rozwiązanie. Obrazy, które można umieścić w dekoracyjnych ramach zawierają żyjące kompozycje roślinne. Mozaika kolorów, faktur i gatunków tworzy wciąż nowe kompozycje światła, cienia, kolorów. Subtelna dynamika inspiruje, pobudza do działania, intryguje. I bardzo zapada w pamięć.

Wymagania techniczne – praktyczna strona piękna

Efektowne elementy aranżacyjne i architektoniczne często oznaczają wysokie wymogi techniczne ich realizacji. Tymczasem kolejna odsłona piękna żyjących zielonych obrazów to ich niezwykła dostępność adaptacyjna. Zielone obrazy nie wymagają podłączenia wody, ani kanalizacji – wystarczy dostępność podłączenia do prądu. Atrakcyjność podnosi także możliwość wykonania obrazu dowolnej wielkości i wymiarów.

Niezwykłe wrażenia w przestrzeni

Zielone żyjące obrazy lub zielone ściany to elementy, które nie tylko zawsze są niepowtarzalne – ale też dają szerokie możliwości aranżacyjne. Kolorystyka i struktura kompozycji pozwala na dowolne kształtowanie ich stylu. Dzięki temu mogą zostać zaprojektowana z uwzględnieniem określonej stylistyki obiektu.

Pozostaje także ich niezwykły charakter jako obiektu sztuki. Zróżnicowana wrażliwość artystyczna obserwatorów pozwala odczytać w nich różnorodną symbolikę. Zawsze jednak odbierany jest jej dodatkowy przekaz – otwartości, życia w zgodzie z naturą, jej rytmem i prawami. A przynajmniej – dążenia do tego ideału, tak docenianego współcześnie we wszystkich nurtach eko. Żyjące obrazy to piękne elementy aranżacji, które wywierają duże wrażenie i w niezwykły sposób definiują przestrzeń, w której się pojawiają.

 

Fot. Realizacja Hadart Polska