Odwiedź nas na Facebook'u!
022 353 52 76

Oczka wodne – piękno małych ekosystemów ratunkiem dla środowiska

Oczka wodne

Wśród głównych zalet oczek wodnych w ogrodach wskazywane są przede wszystkim kwestie estetyczne i ozdobne – zadbane oczka są po prostu bardzo atrakcyjnym elementem aranżacyjnym. Oczka to jednak także niezwykle istotny element ekosystemu i ratunek dla przestrzeni zagospodarowanych przez człowieka – także w miastach. Te małe enklawy bioróżnorodności mogą pomóc także w walce z suszą.

Oczka wodne – piękno wodnych aranżacji a bioróżnorodność

Są niezwykle efektowne i bardzo dobrze komponują się w niemal każdym stylu ogrodowych aranżacji. Oczka wodne pozwalają na ekspozycję specyficznych gatunków roślin ozdobnych i tworzenie z nich małych, odrębnych światów. Dodatkowo gra światła i cienia oraz wielokolorowych poświat, które gwarantuje tafla wody zwiększa efekt, sprawiając, że oczko i jego otoczeniu prezentuje różne oblicza w zależności od pory roku, dnia i oczywiście pogody.

Pod względem biologicznym nawet mały zbiornik wodny wpływa na mikroklimat otoczenia. Przede wszystkim jednak – zwiększa bioróżnorodność. Stanowiąc naturalne środowisko dla wybranych gatunków owadów, drobnych gadów czy płazów. Oczywiście w przypadku decyzji o hodowli i zapewnieniu odpowiednich warunków, oczko może się także stać się domem dla często bardzo ozdobnych gatunków ryb – takich jak złota orfa, karaś złocisty, amur biały czy popularny karp koi.

Jednak nawet jeśli do oczka nie zostaną w sposób zamierzony wprowadzeni „mieszkańcy” – należy pamiętać, że natura nie znosi próżni i do pewnego stopnia zajmie się tym sama. Możemy się więc spodziewać dzikich lokatorów – jest to jednak często bardzo miłe towarzystwo. Zwłaszcza jeśli w pobliżu znajdują się naturalne zbiorniki wodne, można się się spodziewać pojawienia na przykład żab. Wieczorne koncerty tych płazów to przecież dźwięk, który ma zdecydowanie działanie relaksujące, a już na pewno – tworzące niepowtarzalny klimat takiego ogrodowego zakątka.

Dodatkowe korzyści oczek wodnych – naturalna równowaga

Opiekunowie ogrodów często celowo przygotowują oczka w sposób, który będzie odpowiedni dla wybranych gatunków. W przypadku żab będzie to wybór odpowiednich gatunków roślin, brak stosowania środków chemicznych oraz konstrukcja oczka, która zapewni żabom wiele naturalnych kryjówek. Poszukiwacze takiego klimatu regularnie wymieniają się na forach dyskusyjnych poradami jak zwabić do ogrodu żaby i jak je tam zatrzymać. To bardzo wdzięczny temat, który wskazuje też na potrzebę naturalnego wydźwięku oczek.

Żaby są także bardzo pożytecznymi lokatorami oczek wodnych – warto pamiętać, że żaby zielone (należą do tej grupy np. żaba śmieszka czy żaba wodna) żywią się głównie owadami. Dzięki żabom można więc skutecznie i naturalnie zmniejszać populację uciążliwych much czy komarów, a także pajęczaków, chrząszczy czy ślimaków. Innym fantastycznym pogromcą komarów, meszek i gzów są ważki. Te zjawiskowe owady zdecydowanie warto zaprosić do swoich ogrodów i oczek wodnych. Ważka może zjeść nawet kilkaset komarów lub ich postaci larwalnych dziennie. Ważki zachwycają także swoim ubarwieniem, wzbogacając różnorodność biologiczną i estetyczną kompozycji oczek wodnych.

Z wody będą też w sposób naturalny korzystać okoliczne ptaki – takie odwiedziny nie tylko stanowią wartość dodaną ogrodu, ale też zwyczajnie – przynoszą radość. Spłacają też w pewnym niewielkim stopniu ogromny dług człowieka wobec natury. Każde źródło wody zostanie docenione przez ptaki w miastach. Jeżeli dodatkowo w ogrodzie znajdą się też np. budki lęgowe – można liczyć na osiedlenie się jerzyków. Te piękne i pożyteczne ptaki lubią miejskie otoczenie, a pojedynczy jerzyk może odłowić w ciągu jednej doby nawet kilkadziesiąt tysięcy komarów.

Wpływ oczek wodnych na człowieka

Z punktu widzenia samopoczucia człowieka oczko wodne to oaza spokoju, idealne otoczenie do wypoczynku, regeneracji sił i ukojenia myśli. Bliskość wody, jej szum, a także równoważący czynnik termiczny – doceniany zwłaszcza w upalne dni – to jedne z wielu zalet oczek. Przepiękne kompozycje małej architektury wokół oczek, obejmujące kaskady z kamieni polnych, kępy traw i roślin typowo wodnych tworzą wspaniały efekt. Oczko to także niepowtarzalna szansa na wprowadzenie do ogrodu wyjątkowych roślin pływających takich jak hiacynt wodny czy azolla karolińska – które dodatkowo naturalnie oczyszczają wodę.

W kontekście środowiskowym i oczka wodne odgrywają także istotną rolę w retencji wód i równoważeniu jej obiegu. Jest to przecenne zwłaszcza na terenach miejskich, gdzie zaburzona jest równowaga gospodarki wodnej przez nadmiar utwardzonych powierzchni, nienaturalnie podwyższoną temperaturę oraz wyjałowienie gleb. Stąd między innymi promowanie idei oczek wodnych w przydomowych ogródkach jako jednego z narzędzi walki zarówno z suszą, jak i podtopieniami – skutkami zaburzenia gospodarki wodnej.

Retencja wód – rola oczek wodnych w gospodarce wód opadowych

Istotna rola oczek wodnych w zagospodarowaniu wód opadowych spowodowała włączenie ich do programu rządowego „Moja Woda”. Od 1 lipca 2020 roku w Polsce systemy przydomowej retencji wód, na przykład w formie oczek wodnych, są promowane między innymi poprzez system możliwych do uzyskania dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Program ma na celu właśnie zwiększenie retencji wód opadowych i roztopowych i jest skierowany do osób fizycznych.

Oczka wodne w przydomowych ogrodach maję szansę stać się istotnym elementem zrównoważonego rozwoju – zwłaszcza na terenach zurbanizowanych. Zwiększają bioróżnorodność i poprawiają bezpieczeństwo środowiskowe, zmniejszając skutki zarówno okresów suszy, jak i nasilonych opadów. Dobrze utrzymane, jako element architektury krajobrazu, niezmiennie także zachwycają. Piękne otoczenie, zwiększone bezpieczeństwo i dobry uczynek dla natury – oczka wodne to dla ogrodów rozwiązanie idealne.

 

Zapraszamy do kontaktu w sprawie projektów i realizacji architektury wody i krajobrazu

Dowiedz się więcej: