Odwiedź nas na Facebook'u!
022 353 52 76

Konstrukcja i funkcje ogrodów deszczowych

Funkcje ogrodów deszczowych

Ogrody deszczowe to wcielenie ogrodów, które poza niezwykłą urodą, mają do spełnienia wyjątkowe funkcje. Ich udział w regulacji obiegu wód opadowych, zwłaszcza na terenach miejskich i o małoprzepuszczalnych nawierzchniach, jest nie do przecenienia. Odpowiednio zaplanowane i wykonane, pełnią różnorodne funkcje zarówno pod względem praktycznego zastosowania ich charakterystycznych cech, jak i ogólnej roli środowiskowej.

Konstrukcja ogrodów deszczowych może być zróżnicowana zarówno w zależności od specyfiki terenu na którym ogród jest zakładany, dostępnych narzędzi i technologii wykonawczych – czy gotowych rozwiązań systemowych – jak i w zależności od metody ich wykonania. Istnieją profesjonalne systemy założeń ogrodów deszczowych, ale na pewną skalę amatorzy zielonych rozwiązań mogą z powodzeniem zastosować pewne rozwiązania w otoczeniu swoich domów – metodą hobbystyczną. Jak w przypadku każdego przedsięwzięcia głównym wymogiem jest tu czas i wiedza, która umożliwi prawidłowe wykonanie ogrodu.

Bufor dla wód opadowych – konstrukcja ogrodów deszczowych

Głównych założeniem ogrodów deszczowych jest zbieranie wody opadowej w pojemnikach lub instalacji ukrytych w gruncie lub osadzonych w konstrukcji ogrodów – te mogą bowiem być zlokalizowane także na powierzchni np. konstrukcji dachowych lub tarasowych. Zebrana woda jest następnie stopniowo oddawana z powrotem do naturalnego obiegu, zasilając ekosystem. W ten sposób ogrody deszczowe pełnia funkcję bufora, spowalniając obieg wody i niwelując, a przynajmniej zmniejszając, zagrożenia podtopieniami.

Konstrukcje bazowe ogrodów deszczowych wykorzystują modele, których konstrukcje inspirowane są rozwiązaniami samej natury. Kolejne warstwy podłoża są bowiem tak zaprojektowane, żeby różniły się stopniem przepuszczalności i chłonności wody. Dzięki temu skutecznie odtwarzają procesy naturalnego obiegu wody, który występuje w obszarach zbierania się jej nadmiaru w warunkach naturalnych.

Nadmiar wód opadowych – regulacyjna rola ogrodów

Regulacja odbioru nadmiaru wód opadowych i spowolnione jej oddawania jest szczególnie ważna w przypadku nagłych i intensywnych opadów. Ogrody deszczowe stanowią więc istotną zmianę urbanistyczną szczególnie podczas nawałnic i deszczowych burz. Najskuteczniejsze jest takie planowanie ogrodów deszczowych, by ich umiejscowienie odtwarzało naturalną drogę wody opadowej – lub odpowiednio ją modyfikowało, bezpiecznie zatrzymując jej pokłady przed powrotem do środowiska. Idealnie sprawdzają się w odbiorze wód w pobliżu rynien dachowych,

jezdni, chodników oraz węzłów komunikacyjnych.

Wszędzie tam, gdzie borykamy się z ograniczoną retencją wód – na przykład przez szczelne pokrycie gruntów nieprzepuszczalnymi nawierzchniami takimi jak beton czy asfalt – ogrody deszczowe mogą stanowić łatwe i skuteczne odciążenie architektury miast. Dodatkową korzyścią jest także oczyszczenie wody przed jej ponownym oddaniem do środowiska.

Piękno ogrodów deszczowych – wybór roślin

W sposób naturalny roślinne nasadzenia do ogrodów deszczowych będą skupione na gatunkach roślin z grupy hygrofitów – naturalnie zajmujących stanowiska o dużej wilgotności zarówno gleby, jak i powietrza. To na przykład begonie, niecierpki pospolite czy naturalnie występujący w lasach szczawik zajęczy. Mogą zostać uzupełnione także roślinami błotnymi lub wodnymi.

By najlepiej wykorzystać siłę roślin w ogrodach deszczowych zalecane są nasadzenia, w których około ¾ stanowią właśnie rośliny hydrofitowe (wodne), które oczyszczają wodę i dobrze radzą sobie zarówno z okresami suszy, jak i zalewania. Jednocześnie ze względu na unikanie corocznych nasadzeń na całej powierzchni, co mogłoby naruszyć warstwy drenujące, preferowane są byliny, jako rośliny wieloletnie. Konkretne wymagania zależą jednak od indywidualnych warunków zarówno konstrukcji, jak i umiejscowienia deszczowego ogrodu.

Każdy projekt ogrodu deszczowego, nawet o małej powierzchni, to konieczność spełnienia specyficznych wymogów konstrukcyjnych. Dzięki temu w pełni można korzystać z dobrodziejstwa regulacyjnych funkcji, jakie będą pełnić takie założenia ogrodowe wobec wód opadowych. Z kolei urok różnorodności gatunkowej roślin, które najlepiej czują się w takich ogrodach, pozwala na osiągnięcie bardzo ciekawych efektów ozdobnych i architektonicznych w przestrzeni miast.

 

Dowiedz się więcej: